لودر سایت
شیراز، میدان ولی عصر (عج)، بلوار سلمان فارسی، مجتمع تجاری سلمان

حادثه رانندگی به تنهایی پُر از استرس و دردسر است. حالا تصور کنید، راننده مقصر با بی‌‌مبالاتی تمام صحنه حادثه را ترک کند. این کار کاملا غیرانسانی و غیرقانونی است و در صورت فوت منجر به عدم امدادرسانی به‌موقع به فرد آسیب‌دیده، عواقب جبران‌ناپذیری برای راننده‌ای دارد که برای فرار از صحنه تصادف اقدام کرده است. اما آیا می‌دانید در این شرایط باید چکار کنید و چطور برای شکایت و دریافت خسارت جانی و مالی اقدام کنید؟ در این مقاله از بلاگ ازکی، اطلاعات کاملی درباره جرم تصادف و فرار، مراحل شکایت و مجازات و دریافت خسارت از بیمه ارائه می‌شود.

اگر مقصر تصادف از صحنه فرار کرد چه کنیم؟

در صورت تصادف و فرار راننده، اولین کار، به‌خاطر سپردن یا یادداشت مشخصات خودروی مقصر تصادف و فرار از محل است. این مشخصات شامل پلاک خودرو یا در صورت امکان رنگ و مدل آن است. حالا که همه ما یک گوشی هوشمند داریم می‌توانیم به سرعت از مشخصات ماشین مقصر عکس بگیریم. در صورت تصادف و فرار مقصر، حتما از صحنه تصادف نیز عکس بگیرید، به این ترتیب مدارک کاملی برای شکایت برای تصادف و فرار خواهید داشت.

فرار از صحنه تصادف

جرم تصادف جرحی و فرار از صحنه تصادف چیست؟

اگر راننده مقصر در تصادف جرحی از صحنه تصادف فرار کند، حکم تصادف و فرار در این شرایط، شامل ضمانت کیفری خواهد بود. طبق ماده 719 قانون مجازات اسلامی اگر راننده مقصر از صحنه تصادف جرحی فرار کند، مجازات تصادف و فرار به شرح زیر خواهد بود.

هرگاه مصدوم تصادف رانندگی به کمک فوری نیاز داشته باشد و راننده مقصر با وجود امکان رساندن او به مراکز درمانی یا یاری خواستن از مامورین انتظامی، از این کار خودداری کرده یا با هدف فرار از تعقیب، از محل تصادف فرار کند، حسب مورد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در مواد 714، 715 و 716 این قانون محکوم خواهد شد. دادگاه نیز نمی‌تواند در این شرایط تخفیف قائل شود.

مجازات راننده مقصر در فرار از صحنه تصادف منجر به فوت

قانون برای راننده‌ مقصر در تصادف که صحنه را ترک کرده و راننده‌ای که در صحنه تصادف باقی می‌ماند، تفاوت زیادی در تعیین جرم قائل می‌شود. به همین دلیل مجازات تصادف و فرار برای راننده مقصر بسیار سنگین‌تر خواهد بود.

در تصادف راننده منجر به فوت، راننده مقصر مرتکب قتل شبه‌عمد شده و به قصاص محکوم نمی‌شود. در این شرایط راننده به 6 ماه تا 3 سال حبس و پرداخت دیه محکوم خواهد شد.

طبق ماده 719، فرار از صحنه تصادف باعث افزایش مجازات تصادف و فرار، به بیش از دو سوم حداکثر مجازات‌های مواد 714، 715 و 716 خواهد شد. پس اگر راننده از صحنه تصادف فرار کند، قاضی پرونده او را به حداقل 2 سال حبس تعزیری و پرداخت دیه محکوم کرده و ابدا امکان تخفیف در مدت زمان حبس وجود نخواهد داشت.

مجازات فرار از صحنه غیر جرحی

در شرایطی که تصادف رانندگی جرحی یا فوتی نباشد و راننده مقصر از صحنه تصادف فرار کند، این کار جرم محسوب نمی‌شود. در این شرایط مالک خودروی آسیب‌دیده می‌تواند با ارائه شماره پلاک خودروی مقصر، برای جبران خسارت به مراجع قضایی مراجعه و شکایت کند. به عبارت ساده‌تر، در تصادف رانندگی غیر جرحی، با فرار از صحنه حادثه رانندگی، مجازات کیفری متوجه راننده مقصر نخواهد بود و تنها باید برای پرداخت خسارت طبق مستندات اقدام کند.

فرار از صحنه تصادف در صورت مقصر نبودن

مهم‌ترین اقدام بعد از تصادف رانندگی، ترک نکردن محل حادثه است، حتی اگر مقصر نباشید. بنابراین هرگز از صحنه تصادف فرار نکنید حتی اگر مقصر نباشید، چرا که این کار باعث ایجاد اختلال در روند رسیدگی به پرونده خواهد شد. اگر از صحنه تصادف فرار کنید، دیگر امکان شکایت را نخواهید داشت.

تصادف و فرار راننده از صحنه تصادف

تصادف با ماشین پارک شده و فرار

اگر راننده‌ای با خودروی پارک شده در خیابان یا کوچه تصادف کرده و سپس اقدام به فرار کند، به دلیل تخریب محکوم به جبران خسارت خواهد بود. البته این موضوع بستگی به این دارد که خودروی آسیب‌دیده طبق قوانین در محلی مناسب پارک کرده باشد.

تصادف با موتور و فرار

در صورتی که راننده مقصر در تصادف با موتور، اقدام به فرار از صحنه تصادف کند، راکب موتور می‌تواند از او برای تصادف و فرار از محل، شکایت کرده و خسارت دریافت کند. اگر تصادف با موتور، غیر جرحی باشد، فرار جرم نخواهد بود اما در صورت جرحی بودن تصادف با موتور، راننده مقصر باید مطابق رای دادگاه خسارت پرداخت کرده و در صورت تشخیص قاضی پرونده، مدتی در حبس باشد.

نحوه شکایت برای تصادف و فرار راننده مقصر

تصادفات رانندگی می‌توانند شامل تصادف مالی، تصادف جرحی و تصادف منجر به فوت باشند. در هر کدام از این موارد، اگر راننده مقصر از صحنه تصادف فرار کند، به موجب قانون، مجازات مشخصی برای او در نظر گرفته شده است. در بخش‌های قبلی اطلاعات کاملی در مورد جرم تصادف و فرار و مجازات تصادف و فرار از صحنه حادثه رانندگی ارائه شد. در هر صورت طبق قوانین فرار از صحنه تصادف و بیمه، باید برای شکایت از راننده مقصر اقدام کنید.

مهم‌ترین اقدامات شکایت برای تصادف و فرار راننده مقصر از صحنه حادثه

  • با پلیس 110 تماس بگیرید.
  • تفاوتی ندارد که تصادف منجر به فوت، تصادف جرحی یا تصادف خسارت مالی باشد، در هر حالت مامور کلانتری حوزه باید در محل حادثه حاضر شده و برای تنظیم صورت‌جلسه اقدام کند.
  • پس از تنظیم صورت‌جلسه، عوامل پلیس راهور برای تنظیم کروکی اقدام می‌کنند.
  • در این مرحله، فرد آسیب‌دیده (آسیب جانی یا مالی) یا بستگان درجه یک او باید به کلانتری نزدیک محل وقوع حادثه مراجعه کرده و علیه راننده مقصر فراری شکایت تنظیم کنند.
  • پس از تنظیم شکایت، کلانتری فرد آسیب‌دیده در تصادف جرحی را به پزشکی قانونی معرفی خواهد کرد. در صورت خسارت مالی، اصل کروکی به‌همراه مدارک بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه باید به شرکت بیمه‌گر ارائه شود.
  • در مرحله بعدی، راننده آسیب‌دیده باید برای طرح شکایت به دادسرا مراجعه کند. در این مرحله باید نظریه کارشناسی از مبادی ذیربط توسط دادسرای مربوطه استعلام شود.
  • در این مرحله، دادسرا برای صدور قرار مجرمیت اقدام و پرونده را به دادگاه ارسال می‌کند
  • در نهایت نیز دادگاه مدارک و مستندات را بررسی کرده و برای صدور رای اقدام می‌کند.
مجازات تصادف و فرار از صحنه حادثه رانندگی

موارد فوق، مراحل شکایت از راننده مقصر و فرار از صحنه حادثه رانندگی بود. در ادامه می‌توانید حسب مورد، اقدامات زیر را انجام دهید.

پیگیری تصادف با شماره پلاک

در شرایطی که راننده خودروی آسیب‌دیده در صحنه تصادف، بتواند شماره پلاک خودروی مقصر فراری را ثبت کند، می‌تواند با داشتن این اطلاعات و کروکی محل تصادف به دادسرا مراجعه کرده و مراحل قانونی را از آن‌جا دنبال کند. راننده مقصر فراری مورد پیگرد قانونی قرار گرفته و کارشناسان با کمک شواهدی مانند پلاک خودرو و بررسی دوربین‌های مداربسته او را شناسایی و دستگیر خواهند کرد.

پیگیری تصادف بدون شماره پلاک

در صورتی که در حادثه رانندگی، موفق به برداشتن پلاک راننده متواری نشدید، می‌توانید با مراجعه به مراجع قانونی و پلیس، برای بررسی دوربین‌های مداربسته درخواست دهید. در برخی موارد نیز، ممکن است شاهدانی در محل حضور داشته باشند که می‌توانند در مورد فرار از صحنه تصادف شهادت دهند.

تصادف بدون شاهد

در برخی موارد راننده آسیب‌دیده در حادثه رانندگی به دلیل فرار از صحنه حادثه رانندگی توسط راننده مقصر، موفق به برداشتن پلاک نشده و شاهدی نیز ندارد. در این شرایط راننده آسیب‌دیده باید با پلیس تماس گرفته و گزارش حادثه رانندگی را تکمیل کند. اگر راننده توانست مدارکی برعلیه راننده مقصر متواری، جمع‌آوری کند می‌تواند برای شکایت به شورای حل اختلاف یا دادگاه برود.

مهلت شکایت بعد از تصادف

اگر تصادف رانندگی خسارت مالی به‌همراه داشته باشد، راننده خودروی آسیب‌دیده می‌تواند تنها تا 5 روز پس از تصادف، برای شکایت به مراجع ذیربط و شرکت بیمه اقدام کند. اما اگر تصادف رانندگی خسارت جانی به‌همراه داشته باشد، باید از همان لحظه برای شکایت و مراجعه به مراجع قانونی اقدام کرد.

تصادف و فرار مقصر

توجه کنید که با توجه به تعداد بسیار بالای پرونده‌های این‌چنینی در سطح کشور، نمی‌توان برای زمان شروع و خاتمه این نوع شکایت‌ها در مراجع قضایی، تخمین زمانی مناسبی ارائه داد. در واقع مدت زمان لازم برای طرح دعوا و دریافت رای نهایی دادگاه، بیشتر بستگی به موضوع شکایت، مدارک موجود و تعداد پرونده‌های باز موجود در دادگاه مورد نظر شما دارد.

نمونه رای فرار از صحنه تصادف

نمونه رای فرار از صحنه تصادف بستگی به شرایط حادثه دارد. در شرایطی که حادثه رانندگی منجر به فوت، جرح یا خسارت مالی با فرار راننده همراه باشد، نمونه رای فرار از صحنه تصادف متفاوت خواهد بود. جرم تصادف و فرار از محل مشخص است اما میزان مجازات فرد مقصر و متواری، بستگی به نوع و میزان خسارت وارده و رای دادگاه دارد.

بعد از فرار راننده مقصر از صحنه تصادف خسارت را از بیمه بدنه بگیرید!

در شرایطی که راننده مقصر برای فرار از صحنه تصادف اقدام می‌کند و راننده آسیب‌دیده متحمل خسارات جانی و مالی می‌شود، شرکت بیمه‌گر مکلف به پرداخت دیه شخص آسیب‌دیده یا فوت‌شده خواهد بود. در شرایطی که راننده خودروی آسیب‌دیده، بیمه بدنه داشته باشد نیز می‌تواند برای دریافت خسارات مالی مطابق با پوشش‌های بیمه بدنه، اقدام کند. با توجه به اینکه خرید بیمه شخص ثالث اجباری است، تقریبا همه افراد می‌توانند برای دریافت دیه تصادف منجر به فوت و جرح، اقدام کنند. اما برای دریافت غرامت در تصادف با خسارت مالی، حتما باید بیمه بدنه داشته باشید.

برای خرید بیمه و مشاوره تخصصی انواع بیمه نامه ها از فروشگاه آنلاین ما و یا شماره های درج شده در پایین همین صفحه اقدام نمایید

نویسنده پست: آرش اکبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *