لودر سایت
شیراز، میدان ولی عصر (عج)، بلوار سلمان فارسی، مجتمع تجاری سلمان

انتقال بیمه شخص ثالث
 انتقال بیمه شخص ثالث

وقتی پای معامله ماشین و خودرو وسط باشد، چگونگی انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید یا خریدار یکی از سوالاتی اصلی فروشنده و خریدار است. انتقال بیمه‌نامه شخص ثالث و تخفیف‌های عدم خسارت آن، به خصوص اگر فروشنده یک راننده قانونمند باشد که مدت‌هاست تصادفی نداشته و خسارتی دیافت نکرده، جنبه مالی و اقتصادی مهمی در معامله محسوب می‌شود. به همین دلیل مهم است که درباره جدیدترین تغییرات قوانین انتقال بیمه شخص ثالث در سال 1402 اطلاعات لازم را کسب کنید و شرایط انتقال این بیمه‌نامه را بدانید. اگر قصد معامله خودرو را دارید، بهتر است پیش از نهایی کردن همه‌چیز ادامه این مقاله را بخوانید.

آیا تخفیف بیمه شخص ثالث قابل انتقال است؟

به‌طورکلی در ۲ صورت می‌توانید برای انتقال بیمه شخص ثالث اقدام کنید:

 • اگر خودروی شما فرسوده یا اسقاطی شده و دارای ‌بیمه‌نامه است؛
 • اگر قصد فروش خودروی دارای ‌بیمه‌نامه و خرید خودروی جدید دارید.

البته در انتقال بیمه شخص ثالث باید توجه داشته باشید که حتما انتقال سند مالکیت خودرو به صورت قطعی انجام شده باشد. چراکه امکان انتقال بیمه شخص ثالث خودرو با وکالت‌نامه یا قولنامه، تعویض پلاک، وکالت کاری ممکن نیست. درضمن مالک خودروی قبلی و جدید و مالک بیمه‌نامه باید یک‌نفر باشد یا مالک جدید از اعضای درجه یک خانواده مالک (مادر، پدر، همسر یا فرزند) قبلی باشد. همچنین حواستان باشد که انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث پیش از انقضای اعتبار آن صورت نمی‌گیرد. می‌توانید پیش از اتمام بیمه شخص ثالث تخفیف‌دار و انقضای آن برای انتقال اقدام کنید، منتها در زمان تمدید بیمه‌نامه تخفیفات به خودروی جدید منتقل می‌شود.

نکته مهم دیگر شرایط انتقال تخفیف بیمه و تخفیف‌های عدم خسارت آن، این است که هر دو خودرو نوع و کاربری یکسانی داشته باشند؛ مثلا بیمه شخص ثالث یک خودروی سواری را نمی‌توان به تاکسی، موتور سیکلت یا کامیون منتقل کنید. یا اگر بیمه‌نامه شما برای خودرو ۴ سیلندر ثبت شده، تخفیفات آن فقط می‌تواند به یک خودروی ۴ سیلندر دیگر منتقل شود.

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۲ و تغییرات آن

در قانون جدید انتقال بیمه شخص ثالث که از دی ماه ۱۳۹۸ توسط بیمه مرکزی ابلاغ شده است، بیمه شخص ثالث به‌طور کامل راننده‌محور شده است؛ یعنی تخفیف‌های عدم خسارت با فروش خودرو به خریدار منتقل نمی‌شود، مگر اینکه انتقال از خودروی فرد به خودروی دیگر او یا از بیمه‌شده به خانواده درجه یک او (والدین، همسر و فرزندان) باشد. یعنی انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به برادر هم حتی ممکن نیست.

در قانون جدید امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به ماشین جدید وجود ندارد؛ مگر اینکه خریدار یکی از اعضای اصلی و درجه یک خانواده فروشنده یا بیمه‌شده قبلی باشد. البته خریدار می‌تواند موقع انتقال بیمه شخص ثالث درخواست خرید تخفیفات را به فروشنده و بیمه‌شده قبلی بدهد. اگر خریدار یا مالک جدید ماشین بخواهد تخفیفات بیمه شخص ثالث ماشین معامله‌شده را هم بخرد، باید از فروشنده یا بیمه‌شده قبلی بخواهد که قبل از تمدید بیمه ثالث یک درخواست برای انتقال بیمه نامه به‌نام او به نمایندگی بیمه ارائه کند. کارشناس شرکت بیمه هم مابه‌التفاوت تخفیف بیمه قبلی خریدار و بیمه فروشنده را محاسبه می‌کند و با پرداخت این مبلغ، تخفیفات بیمه‌نامه قبلی فروشنده به ماشین جدید و به‌نام خریدار منتقل می‌شود.

اگر هم زمان فروش خودروی خود قصد خرید خودروی جدید و انتقال تخفیف بیمه به پلاک جدید را ندارید، می‌توانید با دریافت گواهی حفظ تخفیف‌های عدم خسارت شخص ثالث از شرکت بیمه، این تخفیفات را تا زمان خرید خودروی جدید برای خود محفوظ نگه دارید. البته باز هم مهم است که کاربری خودروی قبلی با خودروی جدید یکی باشد. وقتی محاسبه کنیم که از سال دوم به بعد، هر سال ۵ درصد به تخفیف بیمه شخص ثالث اضافه می‌شود و کاهش تخفیف عدم خسارت این بیمه‌نامه برای خسارت‌های مالی تا ۴۰ درصد و برای خسارت‌های جانی حتی تا ۷۰ و ۱۰۰ درصد حق بیمه پرداختی شما خواهد بود، می‌بنیم که حفظ تخفیف بسیار پس‌انداز مالی قابل قبولی است.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

شرایط و قوانین مربوط به انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث اقساطی هم دقیقا مثل بیمه شخص ثالث نقدی است؛ یعنی هر نکته‌ای که برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث گفته شد، برای انتقال بیمه نامه شخص ثالث اقساطی هم وجود دارد. فقط احتمالا شرایط پرداخت مبلغ برای انتقال بیمه شخص ثالث فرق دارد. درضمن باید اصل و کپی گواهی اقساط را هم موقع انتقال تخفیفات همراه داشته باشیم.

آیا تخفیف بیمه با تعویض پلاک از بین می‌رود؟

تخفیف‌های عدم خسارت در بیمه نامه شخص ثالث متعلق به مالک وسیله نقلیه (صاحب پلاک انتظامی وسیله نقلیه) است و بر اساس مقررات بیمه شخص ثالث، مالکان وسایل نقلیه موتوری زمینی می‌توانند سابقه تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه شخص ثالث پلاک قبلی خود را همزمان با انتقال مالکیت یا هر زمان پس از آن به وسیله نقلیه دیگر از همان نوع (مثلا سواری به سواری) انتقال دهند که متعلق به خود، همسر، والدین و یا اولاد بلاواسطه آنها باشد. بنابراین باتوجه‌به اینکه سابقه پلاک‌ها و تخفیفات بیمه‌نامه‌های شخص ثالث برای مدت نامحدود به ترتیب در بانک‌های اطلاعاتی راهور و بیمه (شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی) محفوظ است، با واگذاری پلاک‌های قدیمی به دیگری به هیچ عنوان سوابق رانندگی و بیمه‌ای از جمله تخفیفات عدم خسارت مالک قبلی پلاک از بین نخواهد رفت و افراد باتوجه‌به سوابق بیمه‌ای خود از مزایای تخفیفات بهره‌مند می‌شوند.

تغییرات قوانین انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث کدامند؟

به‌طورکلی تغییرات در بخش‌نامه جدید انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث، سوابق تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به شکل زیر برای هر راننده ثبت می‌شود:

 • سوابق تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به شخص انتقال‌دهنده تعلق دارد. به‌هیچ‌وجه امکان انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو (گیرنده جدید بیمه شخص ثالث) وجود ندارد.
 • واحدهای صدور بیمه و سامانه‌های آنلاین خرید بیمه باید هنگام صدور بیمه‌نامه مدارک احراز مالکیت خودرو شامل کارت ماشین و برگ سبز خودرو را تحویل بگیرند و کنترل کنند.
 • اگر پلاک ماشین تغییر پیدا کرده بود، تخفیفات بیمه‌نامه شخص ثالث برای انتقال گیرنده حذف می‌شود.
 • هنگام تمدید بیمه شخص ثالث استعلام بیمه از سامانه سنهاب و درج اطلاعات براساس آن ضروری است. به خصوص که در زمان انتقال تخفیفات عدم خسارت بیمه‌نامه اول به بیمه نامه دوم این موضوع بسیار مهم است.
 • اگر فروشنده پلاک خودرو را به نام خود تعویض کرده باشد، سوابق تخفیفات عدم خسارت او حذف می‌شود.
 • انتقال سوابق عدم خسارت به خریدار جدید خودرو خلاف قانون است و با تخلفات برخورد قانونی می‌شود.
 • انتقال تخفیفات عدم خسارت انواع خودرو فقط به ماشین دیگری از همان نوع کاربری امکان‌پذیر است.
 • امکان صدور الحاقیه انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث قبل و بعد از انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید ماشین وجود دارد.
 • گرفتن حق بیمه مدت زمان باقی‌مانده از بیمه شخص ثالث برای انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث قانونی نیست.
 • امکان انتقال سوابق تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث با صدور گواهی و بدون پرداخت حق بیمه وجود دارد.
 • اگر تخفیف بیمه شخص ثالث به ماشین جدید متقل شود، حق بیمه از بیمه‌‌شده دریافت نمی‌شود.
 • فریز کردن یا حفظ تخفیفات بیمه شخص ثالث تا اطلاع ثانوی با الحاقیه اصلاحی بیمه‌نامه هیچگونه هزینه‌ای ندارد.
 • اگر فردی دو ماشین داشته باشد، نمی‌تواند تخفیف بیمه شخص ثالث ماشین‌ش را به ماشین دیگر خودش منتقل کند.
 • همه تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث تمام و کمال روی یک بیمه‌نامه منتقل می‌شوند.

مدارک لازم برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

برای انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث باید حتما  مدارک زیر را به کارشناس بیمه تحویل دهید:

 • بیمه‌نامه ماشین جدید؛
 • کپی کارت ماشین قدیم؛
 • کپی بیمه شخص ثالث ماشین قدیم؛
 • اصل کارت ماشین خودروی جدید؛
 • کپی کارت ماشین جدید؛
 • اصل و کپی برگه گواهی اسقاط (برای ماشین‌های فرسوده).

نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به ماشین جدید

برای انتقال سابقه بیمه شخص ثالث معمولا مراجعه حضوری به نمایندگی صدور بیمه‌نامه قبلی یا شعبه مرکزی شرکت بیمه‌گر گفته‌شده الزامی‌ است. در این‌ صورت شرکت مذکور بنا به‌درخواست شما با صدور یک الحاقیه تخفیف‌های بیمه شخص ثالث قبلی را حذف می‌کند و با دریافت مابه‌التفاوت هزینه بیمه شخص ثالث خودروی قدیمی در روزهای باقی‌مانده بدون لحاظ تخفیف، آن‌ را به خودروی جدید انتقال می‌دهد؛ یعنی شما باید برای انتقال تخفیف، مقدار تخفیف اعمال شده روی بیمه‌نامه را پرداخت کنید و سپس می‌‌توانید تخفیف‌ها را انتقال دهید.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به پلاک جدید

۳ نکته مهم برای انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به پلاک جدید:

 1. همه ماشین‌های صفر از وقتی از کارخانه خارج می‌شوند، بیمه شخص ثالث دارند. شما نمی‌توانید تخفیفات بیمه ثالث ماشین قبلی‌تان به بیمه شخص ثالث ماشین صفر منتقل کنید. در واقع باید تا زمان تمدید بیمه شخص ثالث ماشین صفر صبر کنید. در آن زمان اگر اعتبار بیمه شخص ثالث قبلی تمام نشده باشد، می‌توانید تخفیفاتش را به بیمه ماشین جدید منتقل کنید.
 2. برای انتقال بیمه‌نامه شخص ثالث یک خودروی اسقاطی، شما پیش از هرچیز باید از رده خارج شدن خودرو را اثبات کنید و مدرکی ارائه کنید که نشان دهد اتومبیل فرسوده‌ از نظر قانون دیگر وجود خارجی ندارد. در چنین مواردی باید اصل برگه اسقاط خودرو و الحاقیه فسخ ‌بیمه‌نامه قبلی را برای انتقال بیمه شخص ثالث همراه داشته باشیم.
 3. در صورت فروش قولنامه‌ای یا وکالتی خودرو امکان انتقال تخفیف بیمه ثالث وجود ندارد؛ یعنی فقط با انتقال سند قطعی می‌توانیم تخفیف‌های بیمه شخص ثالث را هم منتقل کنیم. ماشین‌هایی که به‌صورت قولنامه‌ای یا وکالتی فروخته می‌شوند، امکان انتقال تخفیف بیمه‌ را ندارند.
شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث از وانت به سواری و بالعکس

یکی از شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، یکسان بودن کاربری وسایل نقلیه است. در واقع باید هر دو خودرو در یک گروه قرار بگیرند و امکان انتقال سابقه بیمه شخص ثالث از انواع وانت به سواری یا عکس آن وجود ندارد.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به همسر، فرزند، برادر یا خواهر

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث تنها به خودروی جدید فروشنده‌ اتومبیل یا اعضای درجه یک خانواده او مقدور است؛ اعضای درجه یک شامل پدر، مادر، همسر و فرزندان می‌شود. در واقع امکان انتقال تخفیف‌‌ها به برادر یا خواهر وجود ندارد. برای انتقال سابقه بیمه به شخص دیگر دو روش در پیش دارید. یکی تماس با پشتیبانی و کارشناسان ازکی است که می‌توانید با این کار درخواست الحاقیه انتقال سابقه بیمه شخص ثالث دهید و بعد از آن تخفیف‌های شما منتقل شود. روش دوم هم حضوری و فیزیکی است که برای این کار کافی است به یکی از نمایندگی‌های شرکت بیمه خود مراجعه کنید. در زمان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به بستگان درجه یک (پدر، مادر، همسر و فرزندان)، باید مدرکی مثل شناسنامه به همراه داشته باشید که نشان‌دهنده‌ نسبت شما باشد؛ در این صورت باتوجه‌به قانون انتقال بیمه شخص ثالث به دیگری، می‌توانید تخفیفات را به اعضای درجه یک خانواده خود منتقل کنید.

روش انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به شرکت بیمه دیگر چیست؟

پیش می‌آید که به دلایلی مثل ضعیف بودن نحوه ارائه خدمات، کیفیت خدمات، نحوه پرداخت خسارت و … از شرکتی که ‌بیمه‌نامه شخص ثالث خود را از آن خریده‌ بودید، رضایت کافی نداشته باشید. اصلا ممکن است با شرکت بیمه‌ای با حق بیمه کمتر یا پوشش خسارتی بیشتری آشنا شده باشید. همان‌ طور هم که می‌دانید در زمان خرید خودروی صفر از شرکت‌های خودروسازی، یک سال ‌بیمه‌نامه شخص ثالث برای خودرو ثبت شده است که حق انتخابی در مورد نوع آن ندارید. در این صورت ممکن است بخواهید بعد از اتمام این بیمه‌نامه، بیمه خودروی خود را به شرکتی دیگر بسپارید. در این صورت می‌توانید بعد از اتمام مدت ‌بیمه‌نامه خود، تمدید ‌بیمه‌نامه را در یک شرکت بیمه دیگری با خدمات و قیمت بهتر انجام دهید. اگر هم در ‌بیمه‌نامه شخص ثالث خود چند سال تخفیف عدم خسارت دارید، می‌توانید آن را به ماشین جدید و یا به بستگان درجه اول خود انتقال دهید و بیمه‌نامه‌ای جدید با حفظ تخفیف‌های عدم خسارت آن دریافت کنید.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

انتقال بیمه شخص ثالث موتور سیکلت تفاوتی با انتقال بیمه شخص ثالث خودرو ندارد و باتوجه‌به همان قوانین و مدارک انجام می‌شود. باید در نظر داشته باشید که نمی‌توان بیمه موتور را به وسیله نقلیه‌ای با کاربری متفاوت مانند سواری منتقل کرد و تخفیف‌ها فقط به موتور جدید منتقل می‌شود.

آیا عدم انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث در زمان فروش مشکلی ایجاد می‌کند؟

اگر ‌بیمه‌نامه شخص ثالث به‌نام مالک جدید خودرو ثبت نشود، مشکل خاصی به‌ وجود نمی‌آید؛ یعنی متفاوت بودن فرد ‌بیمه‌گذار و مالک خودرو مانعی برای پرداخت خسارت نیست و هزینه خسارت‌های واردشده در حوادث رانندگی به مالک خودرو که نام او در سند ثبت شده است، پرداخت می‌شود. درواقع تنها شرط برای پرداخت خسارت، یکسان بودن مشخصات خودرو در ‌بیمه‌نامه و کارت ماشین است.

در صورت بروز خسارت جانی در تصادفات رانندگی هم می‌توانید از ‌بیمه‌نامه شخص ثالث به عنوان وثیقه در دادگاه استفاده کنید. اینجا هم تنها یکی بودن سند ماشین و نام مالک آن مهم است؛ یعنی حتی درصورتی‌که بیمه‌نامه به نام مالک خودرو نباشد، باز هم می‌توان از آن به عنوان وثیقه استفاده کرد. با وجود همه اینها حواستان باشد که اگر در زمان مناسب برای انتقال بیمه شخص ثالث اقدام نکنید، تخفیفات بیمه شخص ثالث خود را از دست خواهید داد.

به‌طورکلی در یکی از شرایط زیر نیاز به انتقال بیمه شخص ثالث وجود دارد و انتقال و حفظ تخفیف‌های آن ضروری است:

 • انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر؛
 • انتقال بیمه شخص ثالث از ماشین قدیمی و فرسوده به ماشین جدید؛
 • انتقال بیمه ثالث به خودروی صفر؛
 • انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید؛
 • انتقال بیمه شخص ثالث به ماشین جدید.

مشاوره و خرید بیمه نامه با مجموعه آرش اکبری اربابی

برای مشاوره تخصصی و خرید بیمه نامه با شماره های پایین همین صفحه تماس حاصل نمایید و یا از طریق فروشگاه آنلاین ما اقدام کنید

نویسنده پست: آرش اکبری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *