بیمه معلم با عنوان “شرکت بیمه صادرات و سرمایه گذاری” در سال ۱۳۷۳ با مشارکت نظام بانکی و به منظور توسعه فعالیتهای صادراتی و ارائه پوششهای بیمه های اعتباری در مقابل ریسکهای موجود، تأسیس گردید.

در تیرماه سال ۱۳۸۶، پس از واگذاری بخش عمده سهام شرکت و بر اساس تصمیم سهامداران جدید، نام شرکت به « بیمه معلم » تغییر یافت.

این شرکت توانست به تدریج دامنه فعالیتهای خود را توسعه داده و موفق به اخذ مجوز فعالیت از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در کلیه رشته های بیمه زندگی و غیر زندگی و اتکائی گردد.

هم اکنون شرکت بیمه معلم در بازار بیمه کشور به عنوان قدیمی ترین شرکت بیمه خصوصی، در عرضه کلیه خدمات بیمه ای فعال می باشد وشمار زیادی از هموطنان گرانقدر به ویژه فعالان اقتصادی کشور از محصولات و خدمات این شرکت بهره مند می باشند.

ردیف نام سهامدار
۱ شرکت ساختمانی معلم
۲ شرکت بازرسی مهندسی و صنعتی ایران
۳ شرکت سرمایه گذاری کشتیرانی ج. ا.ا
۴ بانک سرمایه
۵ شرکت کشتیرانی اقیانوس خروشان کیش
۶ شرکت سرمایه گذاری راستین نوین کیش
۷ شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا
۸ بانک صادرات ایران
۹ شرکت کاونده
۱۰ شرکت سرمایه گذاری و ساختمانی تجارت
۱۱ کارگزاری بانک توسعه صادرات
۱۲ سرمایه گذاری فرهنگیان

اهداف

بیانیه ماموریت شرکت بیمه معلم
شرکت بیمه معلم با بهره ‏گیری موثر از سرمایه انسانی شایسته و کارآمد، می‏ کوشد تا با ارائه کلیه خدمات بیمه ‏ای با اولویت بیمه ‏های زندگی به مشتریان، در بازارهای داخلی و خارجی در دسترس، به‏ ویژه جامعه شریف فرهنگیان و حوزه حمل و نقل دریایی کشور، علاوه بر ایجاد آرامش و امنیت خاطر برای مشتریان، سودآوری مناسبی را برای سهامداران فراهم نماید و با ارائه طرح ‏های نوین، تنوع پرتفوی خود را توسعه داده و جایگاه خود را به شرح زیر ارتقا بخشد :

حضور در زمره ۵ شرکت برتر بیمه خصوصی کشور از نظر سودآوری و قرار گرفتن در سطح یک توانگری مالی
بهترین شرکت بیمه ‏ای در ارائه خدمات با کیفیت‏ به جامعه فرهنگیان
مهم ترین شرکت بیمه ‏ای در ارائه خدمات به حوزه حمل و نقل دریایی
ارتقای سهم بیمه‏ های زندگی به حداقل سیزده درصد پرتفوی شرکت
برخورداری از مشتریان وفادار با بالاترین سطح رضایتمندی

بیانیه چشم‏ انداز بیمه معلم در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی

شرکت بیمه معلم تلاش دارد تا با بهره ‏گیری موثر از سرمایه انسانی شایسته، در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی به عنوان یکی از ۵ شرکت‏ برتر صنعت بیمه کشور با مدیریت مناسب ریسک و پوشش منصفانه خسارت، آرامش و امنیت خاطر را برای مشتریان و سودآوری مناسب را برای سهامداران به ارمغان آورد.

خط مشی مدیریت ریسک

شرکت بیمه معلم در راستای تحقق چشم انداز پنج‌ساله مبنی‌ بر “قرار گرفتن در بین ۵ شرکت برتر صنعت بیمه” تا پایان سال ۹۷، مصمم است از طریق “حرکت در مسیر بلوغ نظام مدیریت ریسک”، گام های موثری در خلق ارزش و حفظ منافع مشتریان و سهام‌داران خود بردارد که این مهم با مدیریت مناسب ریسک و پرداخت منصفانه خسارت، ایجاد آرامش و امنیت خاطر برای مشتریان و سودآوری مناسب برای سهام‌داران محقق خواهد شد. لذا این شرکت، با آگاهی از اینکه مدیریت کارآمد ریسک، یکی از ابزارهای کلیدی موفقیت در فضای کسب و کار می‌باشد، با طرح ریزی و استقرار نظام مدیریت ریسک مبتنی بر استاندارد ۳۱۰۰۰ ISO و اصول و قواعد حرفه‌ای بیمه، تلاش می‌کند تا با اتخاذ رویکردی یکپارچه، فعالانه و مستمر، در جهت تحقق اهداف کلان شرکت حرکت نماید. در همین راستا، شرکت بیمه معلم، استراتژی‌ها و برنامه‌های کلان خود در جهت رشد و بلوغ سطوح مختلف مدیریت ریسک را در حوزه‌های زیر، برنامه‌ریزی و تدوین نموده است:

پیاده‌سازی و بهبود مستمر نظام مدیریت‌ریسک در سطح سازمان،بر اساس استانداردهای ملی و بین‌المللی
نظارتِ مستمر بر حسن اجرای فرایندهای سازمانی در حوزه مدیریت ریسک
حفظ و ارتقای شهرت، اعتبار و خوشنامی شرکت از طریق ایجاد حس اعتماد و وفاداری در مشتریان
تلاش در جهت ایجاد یکپارچگی بین سیستم مدیریت ریسک و سایر سیستم‌های سازمانی
ارتقای مستمر فرهنگ، دانش و تخصص کارکنان در حوزه مدیریت ریسک